• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Froome je podozrivý z dopingu, mal abnormálne výsledky testu na salbutamol

Froome je podozrivý z dopingu, mal abnormálne výsledky testu na salbutamol

Medzinárodná cyklistická únia (UCL) požiadala Christophera Froomea, aby podal informácie týkajúce sa abnormálnych výsledkov jeho dopingového testu po návrate z pretekov Vuelta a Espa.

PARÍŽ 13. decembra (WebNoviny.sk) – Štvornásobného víťaza Tour de France, britského cyklistu Chrisa Frooma, požiadala Medzinárodná cyklistická únia (UCI), aby podal informácie týkajúce sa abnormálnych výsledkov jeho dopingového testu z pretekov Vuelta a Espa?a (19. augusta – 10. septembra 2017).

Stanovisko tímu Sky

Tím Sky, ktorého farby Froome reprezentuje, v stanovisku uviedol, že dostal informáciu od UCI, že test moču zo 7. septembra vykázal koncentráciu salbutamolu 2000 nanogramov, čo je dvojnásobok povolenej maximálnej hodnoty (1000).

Sky dodal, že rodák z Kene musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa pretekov. „UCI má absolútne právo preskúšať výsledky testu. Spolu s tímom poskytneme požadované informácie,“ povedal k prípadu Froome.

Froome vyhral Tour de France aj Vueltu

Tridsaťdvaročný jazdec v júli obhájil svoje prvenstvo na Tour, potom vyhral aj Vueltu – tú prvý raz. Salbutamol sa používa na liečbu ľudí s poruchami dýchania a na liečbu astmy. Má podobné účinky ako klenbuterol.

„Prítomnosť salbutamolu v moči v koncentrácii vyššej ako 1000 ng/ml alebo formoterolu v koncentrácii vyššej ako 40 ng/ml sa nepovažuje za zamýšľané terapeutické použitie, ale za nepriaznivý analytický nález, ak športovec nepreukáže kontrolovanou farmakokinetickou štúdiou, že abnormálny výsledok bol spôsobený inhalačným použitím terapeutickej dávky do maximálneho množstva uvedeného vyššie,“ píše sa v oficiálnom texte zoznamu zakázaných látok a metód, ktorý aktualizuje Svetová antidopingová agentúra (WADA).

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie