• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Foto: Minister Gajdoš odovzdal vojakom nové bojové vozidlá, podľa Zmeka ich použijú na Pobaltí

Foto: Minister Gajdoš odovzdal vojakom nové bojové vozidlá, podľa Zmeka ich použijú na Pobaltí

Pre prápor ISTAR v Prešove je určených 11 kusov a pre mechanizované jednotky zvyšných 10 kusov BRATISLAVA 29.

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Minister obrany SR Peter Gajdoš v utorok v priestore Prevádzky špeciálneho skúšobníctva Lieskovec odovzdal vojakom do užívania 21 modernizovaných bojových vozidiel pechoty v dvoch verziách.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, určené sú pre prápor ISTAR (osobitná jednotka bojovej podpory) a pre mechanizované jednotky. Vozidlá symbolicky prevzal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko.


„Od začiatku deklarujeme potrebu modernizácie našich ozbrojených síl a toto je jeden z krokov, ktorým tento náš záväzok reálne plníme. Životnosť bojových vozidiel pechoty sme ich modernizáciou predĺžili minimálne o ďalších 20 rokov, pričom nové vozidlá tohto typu by nás stáli niekoľkonásobne viac ako toto riešenie, ktoré sme zvolili,“ uviedol minister Gajdoš.

Plnenie záväzkov Slovenska

Ako ďalej vysvetlil, hodnota modernizácie jedného vozidla pre prápor ISTAR bola 1,1 milióna eur a pre mechanizované jednotky 1,5 milióna.. Podľa generálneho tajomníka Služobného úradu MO SR Jána Hoľka je táto modernizácia reálnym napĺňaním Dlhodobého plánu rozvoja a výstavby. “Teší ma, že tento projekt zrealizovali naše podniky a máme schopných a odborne pripravených ľudí,” povedal.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko zdôraznil, že prevzatá bojová technika bude plnohodnotne využitá na zvýšenie spôsobilostí práporu ISTAR, zvlášť prieskumnej roty, ktorá s touto technikou a jej špeciálnou výbavou bude spĺňať požiadavky na vykonávanie prieskumu v súlade s výstavbou ťažkej mechanizovanej brigády.

“Vozidlá pre mechanizované jednotky budú využité pre plnenie našich záväzkov, či už je to do predsunutej prítomnosti v Pobaltí, alebo výstavby bojových skupín,” vysvetlil.

Priority vedenia ministerstva

Ministerstvo obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že podpora domáceho obranného priemyslu patrí k prioritám jeho súčasného vedenia. Generálnym zhotoviteľom projektu, ktorý sa uskutočňoval v dvoch etapách bola štátna firma Konštrukta Defence, a.s.. Jej generálny riaditeľ Roman Ušiak pripomenul, že projekt modernizácie vozidiel bol spracovaný podľa špecifikácie ozbrojených síl.


“Následne bol spracovaný prototyp, ktorý prešiel kompletnými vojskovými skúškami, čím boli overené všetky požadované parametre a následne sme začali so sériovou modernizáciou,” povedal.

Z 21 modernizovaných bojových vozidiel, ktoré boli v utorok odovzdané vojakom, je pre prápor ISTAR v Prešove určených 11 kusov a pre mechanizované jednotky zvyšných 10 kusov. Celkovo bude v rámci celého projektu zmodernizovaných 35 kusov bojových vozidiel pechoty, pričom časť z nich už bola vojakom odovzdaná na výcvik a prípravu ich spôsobilostí.

Pohľad na modernizované bojové vozidlá BVP-M a BPS-VI ISTAR pechoty v priestoroch prevádzky špeciálneho skúšobníctva Lieskovec spoločnosti Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom pri príležitosti odovzdania vozidiel vojakom ministrom obrany SR. Dubnica nad Váhom, 29. máj 2018:

Minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) počas slávnostneho odovzdania modernizovaných bojových vozidiel pechoty vojakom v priestoroch prevádzky špeciálneho skúšobníctva Lieskovec spoločnosti Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom. Dubnica nad Váhom, 29. máj 2018:

Vojaci počas slávnostneho odovzdania modernizovaných bojových vozidiel pechoty vojakom ministrom obrany SR v priestoroch prevádzky špeciálneho skúšobníctva Lieskovec spoločnosti Konštrukta – Defence v Dubnici nad Váhom. Dubnica nad Váhom, 29. máj 2018: Foto: SITA/Tomáš Somr

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie