• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku, v jednej bola zistená prítomnosť azbestu

Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku, v jednej bola zistená prítomnosť azbestu

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje verejnosť na možný výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili do systému RAPEX.

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje verejnosť na možný výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike a v Litve.

Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu

Ako ďalej agentúru SITA informoval komunikačný referát ÚVZ, prvým škodlivým produktom sú podľa hygienikov vlhčené utierky Wet Towel –Islak Havlu, Chamomile od výrobcu Ela kozmetik z Turecka.

"V zozname zložiek je uvedená zmes konzervačných látok methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone," uvádza ÚVZ s tým, že tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. "Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb," zdôrazňujú hygienici.

Prítomnosť azbestu

Ďalším nahláseným produktom je mydlo Love me Bath soap značky BadeFree od výrobcu Bo Cosmetic GmbH z Nemecka.


"Kozmetický výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva," uviedli hygienici.

Posledným z nahlásených výrobkov je makeupová sada Claires makeup set vyrobená v Číne. Podľa ÚVZ bola vo výrobku zistená prítomnosť azbestu. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," dodal ÚVZ.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na makeupová sada Claire’s makeup set vyrobená v Číne. Podľa ÚVZ bola vo výrobku zistená prítomnosť azbestu. Výskyt nebezpečného kozmetického výrobku nahlásil do systému RAPEX kontrolný orgán v Českej republike a v Litve. Tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Bratislava, 14. jún 2018Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva SR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na vlhčené utierky Wet Towel – Islak Havlu, Chamomile od výrobcu Ela kozmetik z Turecka. V zozname zložiek je uvedená zmes konzervačných látok methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone. Výskyt nebezpečného kozmetického výrobku nahlásil do systému RAPEX kontrolný orgán v Českej republike a v Litve. Tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Bratislava, 14. jún 2018Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva SR

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele





Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie