• Dnes je: Štvrtok 24. mája 2018 meniny má Ela

Foto: Hasičom sa podarilo dostať k zle dostupnému požiarisku v Tatrách, vodu nesú vo vakoch

Foto: Hasičom sa podarilo dostať k zle dostupnému požiarisku v Tatrách, vodu nesú vo vakoch

Vodu vynášajú do vysokohorského terénu pomocou techniky a v rukách.

VYSOKÉ TATRY 4. mája (WebNoviny.sk) – Hasičom zasahujúcim pri požiari lesa vo Vysokých Tatrách, ktorý vypukol vo štvrtok popoludní v ťažko dostupnom teréne v Kežmarskom Žľabe, sa podarilo dostať na západnú hranicu požiariska a o 10:45 požiar lokalizovali. Hasenie však môže skomplikovať vietor, ktorý má popoludní zosilnieť.

Jazierkový systém

Požiar sa v noci podarilo udržať pod kontrolou. Pomocou dvoch vrtuľníkov zhadzujúcich vodu zo vzduchu sa požiar podarilo lokalizovať, pre jeho uhasenie je však potrebný pozemný zásah špeciálnej skupiny určenej na hasenie lesných požiarov a požiarov v prírode.

Títo hasiči používajú jazierkový systém – nádrže s objemom 1 000 litrov vody, ktoré vynášajú hore pomocou techniky. Na transporte vody a materiálu do centra požiaru sa podieľa šesť štvorkoliek so zásobníkmi vody.


Tam, kde nedostane technika, nastupujú hasiči, ktorí vynášajú vodu vo vakoch. Momentálne je postavených šesť jazierok, ktoré pokrývajú celé územie požiariska.

Poobede prácu ohrozí vietor

„Špecializovanej hasičskej jednotke určenej na hasenie lesných požiarov sa v týchto chvíľach podarilo dostať na východnú hranicu požiariska, ktorá je pre uhasenie požiaru kľúčová,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Kovalík, hovorca Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.

Okolo poludnia má zosilnieť vietor, ktorý môže uhasenie požiaru ohroziť, gro prác sa preto hasiči pokúsia spraviť ešte dopoludnia. Momentálne na mieste zasahujú hasiči z Popradu, Vysokých Tatier, Prešova, Košíc, Mengusoviec. Pomáhajú aj dobrovoľní hasiči z obcí Šuňava a Štrba. Na mieste zasahujú aj dva vrtuľníky. Najpravdepodobnejšiu príčinou vzniku požiaru bol ľudský faktor.

Horská záchranná služba už otvorila turisticky značené chodníky, ktoré vo štvrtok pre požiar uzavrela. Ide o chodníky vo Východnej časti Tatier, na Chatu Plesnivec sa zatiaľ dostať nedá.

Päťdesiat profesionálnych hasičov a dobrovoľní hasiči zasahujú pri rozsiahlom požiari lesa v katastri mesta Vysoké Tatry, časť Kežmarské Žľaby, kde požiar zasiahol 30 hektárov plochy. Hasenie komplikuje nedostupný vysokohorský terén. Na mieste udalosti zasahuje aj vrtuľník Letky MV SR a vrtuľník Letky MO SR. V danej lokalite sa pripravuje evakuácia všetkých turistov z turistických chodníkov, ktorých do bezpečia odvedú horskí záchranári Foto: SITA/Prezídium HaZZ

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie