• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Fico, Danko a Bugár sa pokúsia urovnať konflikt. SNS prestáva hovoriť o novej Koaličnej zmluve

Fico, Danko a Bugár sa pokúsia urovnať konflikt. SNS prestáva hovoriť o novej Koaličnej zmluve

Smer-SD a Most-Híd očakávajú návrhy Danka k riešeniu koaličnej krízy.

BRATISLAVA 14. augusta (WebNoviny.sk) – Koaliční lídri sa opakovane pokúsia vyriešiť vládnu krízu v utorok o 17:00. Tá vznikla vypovedaním Koaličnej zmluvy zo strany Slovenskej národnej strany (SNS). V pondelok sa na tom dohodli predsedovia vládnych strán.

Rokovať mali už v piatok na úrade vlády, predseda SNS Andrej Danko však presadil, že sa stretnú v parlamente. Pre vysokú teplotu premiéra Roberta Fica však bolo stretnutie zrušené.

Kompromisný návrh

Predsedovia koaličných strán sa v utorok stretnú podľa dohody v hoteli Bôrik. Snaha koalície podľa informácií agentúry SITA bola, aby sa predsedovia vládnej trojky stretli a urovnali konflikt ešte pred rokovaním vlády. Partneri očakávajú návrhy Danka k riešeniu koaličnej krízy. Smer a Most si majú zobrať čas na analyzovanie návrhov národniarov.


Slovenská národná strana požadovala pôvodne tvorbu novej Koaličnej dohody. Dnes už hovorí o dodatku k zmluve, čo by mal byť návrh na kompromis v koalícii.

V ňom má byť zakotvené vzájomné informovanie sa partnerov pred rokovaním vlády a parlamentu, a teda aj pravidelné rokovanie Koaličnej rady. SNS sa plánuje ohradiť proti "vykrádaniu tém" Smerom. Podľa národniarov majú prichystané viaceré témy a Fico ich predbieha s ich oznámením.

Národniari tiež požadujú jasné stanovenie kompetencií. Prekáža im totiž, že nominanti Smeru sa starajú do všetkých rezortov. Danko bude zároveň namietať, že ministri kultúry a spravodlivosti Marek Maďarič a Lucia Žitňanská sa vyjadrujú k veciam, do ktorých im nič nie je.

Programové požiadavky SNS

Slovenská národná strana plánovala prísť v piatok na rokovanie Koaličnej rady aj s viacerými programovými požiadavkami, ktoré sa národniarom doteraz nepodarilo presadiť a narážajú na odpor viacerých ministrov za Smer.

Podľa informácií agentúry SITA bude SNS klásť dôraz na sociálne opatrenia, ktoré majú pomôcť rodinám a dôchodcom, ide napríklad o presadenie 13. platu pre každého zamestnanca, ktorý by nebol zaťažený odvodmi a daňami.

Predseda SNS Andrej Danko hovorí o 13. plate od marca. Národniari tiež presadzujú ďalšie výhody pre zamestnancov. Ide napríklad o cestovné šeky. Tie by mali dostávať aj dôchodcovia. Keďže sa darí ekonomike štátu, SNS podľa informácií agentúry SITA presadzuje zníženie daňového zaťaženia.

V štátnej správe chcú národniari dosiahnuť rast minimálnej mzdy. Pri týchto témach však narážajú na neochotu ministra financií Petra Kažimíra.

Most-Híd pripúšťa zmenu Koaličnej zmluvy

SNS chce tiež presadiť tému, s ktorou išli do volieb, a to je pomoc slovenskému kúpeľníctvu. Má ísť o sériu legislatívnych zmien. Ide napríklad o návrh znížiť DPH na služby v kúpeľníctve a cestovnom ruchu či zjednodušenie investovania do podnikateľských zámerov v tejto sfére.

„Sme presvedčení, že vhodná legislatíva a stimuly pre podnikateľské subjekty pôsobiace v kúpeľníctve a v cestovnom ruchu môžu mimoriadne oživiť toto odvetvie, čím sa môže pozdvihnúť ekonomika krajiny, znížiť nezamestnanosť i pritiahnuť viac záujemcov zo zahraničia," uviedol nedávno Danko. SNS chce tiež klásť dôraz na budovanie cyklotrás.

Most-Híd pripúšťa zmenu Koaličnej zmluvy, ale odmieta podpis novej. Podľa informácií agentúry SITA však Mostu-Híd neprekáža, aby sa Koaličná rada stretávala častejšie a rokovala o pripravovanej legislatíve.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie