• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Európsky parlament schválil navýšenie Junckerovho balíčka, názory europoslancov sú protichodné

Európsky parlament schválil navýšenie Junckerovho balíčka, názory europoslancov sú protichodné

Po novom by mal Európsky fond pre strategické investície (EFSI) fungovať až do konca roku 2020 a mobilizovať investície spolu za 500 mld.

BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) - Junckerov investičný balíček bude fungovať dlhšie a navýši sa aj jeho kapacita. Predĺženie fungovania Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) o dva roky do konca roku 2020 a navýšenie kapacity fondu tak, aby bol schopný mobilizovať investície až do výšky 500 mld. eur oproti pôvodným 315 mld. eur, odsúhlasili v utorok poslanci Európskeho parlamentu.

Európski úradníci si od Junckerovho balíčka sľubujú pomoc pri vysporadúvaní sa s nedostatkom investícií podporou projektov s vysokým rizikovým profilom a nasmerovanie investícií prioritne na tvorbu pracovných miest.

Európsky fond pre strategické investície

Smerovať majú do sektorov energetiky, ochrany životného prostredia a klímy, zdravotnej starostlivosti, výskumu a inovácií, udržateľnej dopravy, či do digitálneho sektora a kreatívneho priemyslu.


Reakcie slovenských europoslancov na toto rozhodnutie sú však protichodné. Kým napríklad Monika Smolková, ktorá do europarlamentu kandidovala za Smer-SD, považuje predĺženie EFSI za správny krok, Richard Sulík z SaS je proti.

„EFSI sa pokúša o nemožné, nové investície nevytvára, len ich v rámci európskej ekonomiky prerozdeľuje,“ uviedol s tým, že kvalita investícií sa takto navyše ešte zhoršuje, pretože o ich úspechu nerozhodujú spotrebitelia ale komisia úradníkov.

Sulík je proti

Europoslanec Ivan Štefanec zase vníma Junckerov balíček ako dôležitý nástroj pre obnovenie európskeho priemyslu a znižovanie regionálnych rozdielov. „Práve preto by ho však v budúcom období mali využívať predovšetkým menej vyspelé štáty EÚ, vrátane Slovenska, ktoré je v jeho čerpaní zatiaľ výrazne pozadu,“ konštatoval.

EFSI bol zriadený v roku 2015 na obdobie troch rokov. Cieľom tohto fondu, ktorý spravuje Európska investičná banka (EIB), bolo naliať do reálnej ekonomiky 315 mld. eur v súkromných investíciách.

Európska únia na tento účel poskytla garancie v objeme 16 mld. eur a EIB kapitál v sume 5 mld. eur. Najväčšou investíciou spolufinancovanou z fondu na Slovensku je diaľnica D4 okolo Bratislavy, kde dohoda o financovaní medzi EIB a konzorciom Zero Bypass Limited znie na 426 mil. eur.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie