• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Európska únia rozhodla o predĺžení sankcií proti Rusku

Európska únia rozhodla o predĺžení sankcií proti Rusku

Ak by sa lídri krajín EÚ na predĺžení sankcií nedohodli, ich platnosť by vypršala na konci januára 2018.

BRUSEL 14. decembra (WebNoviny.sk) - Lídri členských krajín Európskej únie sa na summite v Bruseli vo štvrtok dohodli na predĺžení sankcií proti Rusku o ďalšieho pol roka. Ako vo štvrtok večer napísal na Twitter šéf Európskej rady Donald Tusk, lídri krajín EÚ "boli v otázke predĺženia sankcií voči Rusku jednotní".

Formálne budú sankcie predĺžené ešte v priebehu decembra alebo v januári. Ak by sa lídri krajín EÚ na ich predĺžení nedohodli, platnosť sankcií by vypršala na konci januára 2018.


Únia zaviedla sankcie proti Rusku v roku 2014 v reakcii na vojnu na východe Ukrajiny, kde Moskva významne vojensky podporuje proruských separatistov.

Sankcie postihujú konkrétne hospodárske sektory Ruska, ako aj konkrétnych predstaviteľov krajiny či podnikateľov napojených na vládne kruhy. Rusko na sankcie zareagovalo protiopatreniami, v rámci ktorých napríklad zakázalo dovoz viacerých európskych potravín do Ruska.

Únia podmieňuje zrušenie sankcií tým, že Rusko začne plniť mierové dohody z Minska, ktoré okrem iného predpokladajú úplné ukončenie bojov na východe Ukrajiny, ktoré ešte stále nenastalo. Sankcie vyhlasuje EÚ vždy na pol roka dopredu, po ktorom sa dajú vždy buď zrušiť, alebo znova predĺžiť.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie