• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Európska únia dá milióny eur na slovensko-poľský plynovod, projekt by sa mal skončiť v roku 2021

Európska únia dá milióny eur na slovensko-poľský plynovod, projekt by sa mal skončiť v roku 2021

Slovenský a poľský prepravca zemného plynu už podpísali s európskou agentúrou pre inovácie a siete grantovú dohodu na stavebné práce.

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) - Slovensko ako aj Poľsko môžu definitívne počítať s finančnou podporou zo strany Európskej únie na projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia.

Výkonná agentúra EÚ pre inovácie a siete (INEA), slovenská spoločnosť Eustream a poľská firma GAZ-SYSTEM už podpísali grantovú dohodu na stavebné práce.

Finančná podpora z Európskej únie

Grantová dohoda umožní poľskému aj slovenskému prevádzkovateľovi prepravnej siete získať finančnú podporu z prostriedkov Nástroja na prepájanie Európy (CEF) v celkovej výške 107,7 milióna eur. Z toho pre slovenského prepravcu zemného plynu by išlo 55,2 milióna eur a pre poľského 52,5 milióna eur.


„Podpis grantovej dohody na stavebné práce predstavuje solídny základ pre ďalšiu realizáciu projektu,“ povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

„Priznaná podpora potvrdzuje vysokú dôležitosť prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko pre dosahovanie cieľov Európskej únie v oblasti energetickej politiky,” dodal generálny riaditeľ spoločnosti GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

Prístup k zdrojom zemného plynu

Nový 165-kilometrový plynovod (106 kilometrov na Slovensku) umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne.

Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring.

Stavať sa bude v druhej polovici roka 2018

Začiatok stavebných prác je naplánovaný na druhú polovicu roka 2018 s plánovaným ukončením koncom roka 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur.


V novembri 2017 Európska komisia priznala plánovanému prepojovaciemu plynovodu Poľsko-Slovensko status projektu spoločného záujmu pre Európsku úniu (PCI). Tento status získal projekt po tretíkrát, keď bol zaradený do prvého a druhého PCI zoznamu v roku 2013, respektíve 2015.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie