• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Europoslanci vyzývajú na prehodnotenie letného času, žiadajú však jednotný časový režim

Europoslanci vyzývajú na prehodnotenie letného času, žiadajú však jednotný časový režim

Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim.

ŠTRASBURG 8. februára (WebNoviny.sk) - Európsky parlament vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval na dôsledné prehodnotenie striedania letného a zimného času v Európskej únii (EÚ), ktoré by mohlo viesť k jeho zrušeniu.

Ako informujú v tlačovej správe na oficiálnej webstránke parlamentu, uznesenie si všíma negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu letného a zimného času, ktorý sa prejavil aj prostredníctvom občianskych iniciatív.

Negatívne účinky striedania času

Žiadna z početných vedeckých štúdií síce nedospela k definitívnym záverom, poukázali však na negatívne účinky striedania času na zdravie ľudí, uvádza sa v schválenom texte.

Poslanci preto vyzvali Európsku komisiu, aby prehodnotila súčasnú smernicu a v prípade potreby predložila návrh na jej zmeny. Uznesenie schválili 384 hlasmi za, pričom 153 poslancov bolo proti a 12 sa zdržalo.


Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania letného a zimného času sa teda musí podľa poslancov vzťahovať na všetky členské štáty EÚ.

Efektívne fungovanie trhu EÚ

Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ v súčasnosti zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Tá stanovuje deň a čas začiatku a konca obdobia letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ.


Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty.

Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie