• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Energetické firmy prekvapili kroky odborárov, štrajkovú pohotovosť považujú za nekorektnú

Energetické firmy prekvapili kroky odborárov, štrajkovú pohotovosť považujú za nekorektnú

Energetický zväz pôvodne navrhol, aby v budúcom roku rástli tarifné mzdy na úrovni inflácie, maximálne však o 1,5 %.

BRATISLAVA 23. októbra (WebNoviny.sk) - Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vedením Energeticko-Chemického odborového zväzu (ECHOZ) za nekorektné, absolútne neadekvátne a predčasné.

„Proces kolektívneho vyjednávania podmienok dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na roky 2017 až 2019 ešte nebol ukončený a v súčasnosti je po dohode oboch partnerov vo fáze výberu sprostredkovateľa, prijateľného pre obe strany,“ uviedol generálny sekretár Zväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska Vladimír Tonka.

Zmluva je záväzná

Zamestnávatelia upozorňujú, že kolektívna zmluva je záväzná pre jedenásť spoločností združených vo zväze, pričom jednotlivé spoločnosti sú v značne rozdielnej ekonomickej kondícii. „Vzhľadom na skutočnosť, že medzi našimi členmi sú aj spoločnosti, ktoré sú len v minimálnom zisku, nárast tarifných miezd o 5 % je pre nich z ekonomického hľadiska neúnosný,“ zdôraznil Tonka.


Podľa neho zväz energetikov sa nebráni tomu, aby mzdy na Slovensku rástli aj energetickým zamestnancom. „Avšak k rastu miezd je potrebné pristupovať individuálne v závislosti od ekonomických možností jednotlivých spoločností,“ upozornil Tonka.

Rast tarifných miezd

Energetický zväz pôvodne navrhol, aby v budúcom roku rástli tarifné mzdy na úrovni inflácie, maximálne však o 1,5 %. Odborári požadujú navýšenie platov o 5 %.

„Sme presvedčení, že vedeniu ECHOZ je veľmi dobre známe, že nie pre všetky spoločnosti je únosné a realizovateľné navýšenie tarifných miezd o 5 %. V liste adresovanom vedeniam spoločností združených vo zväze odborári informujú, že akceptujú, že v spoločnostiach, ktoré na to nemajú možnosti, určitá časť dohodnutého rastu tarifných miezd bude na úkor zníženia variabilných zložiek mzdy. S takýmto postupom absolútne nesúhlasíme, je to flagrantné nerešpektovanie princípov kolektívnych zmlúv. Navyše účelová úprava variabilnej zložky mzdy je nesystémové riešenie v oblasti nastavenia odmeňovacích systémov, ktoré boli dojednané oboma stranami,“ konštatoval Tonka.

Prekvapení zo štrajkovej pohotovosti

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska minulotýždňové kroky odborárov prekvapili. „Rokovania o podmienkach dodatku ku kolektívnej zmluve sme považovali za veľmi korektné a preto sme prekvapení vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Napriek vyhláseniam ECHOZ budeme v procese kolektívneho vyjednávania naďalej postupovať konštruktívne a v prospech všetkých zamestnancov. Sme presvedčení, že v ďalšom procese vyjednávania sprostredkovateľ uzná naše argumenty a bude možné dospieť s vedením odborárov k zhode,“ uzavrel Tonka.


Niektorí odborári Energeticko-chemického odborového zväzu vyhlásili štrajkovú pohotovosť minulý týždeň, keď sa im nepodarilo dohodnúť so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska na raste miezd v budúcom roku. Na 26. októbra je zvolané mimoriadne zasadanie Konferencie predsedov odborového zväzu z energetickej sekcie, ktorá bude rozhodovať o ďalšom postupe.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie