• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Dostihový jazdec Adam Eliáš dosiahol prvý triumf pri druhom britskom štarte

Dostihový jazdec Adam Eliáš dosiahol prvý triumf pri druhom britskom štarte

Nedávno sa stal prvým Slovákom – mužom, ktorý v ére samostatnosti štartoval v „kolíske turfu“ v rovinovom sektore, a teraz je premiérovým víťazom v skokanskom odvetví PLUMPTON 20.

PLUMPTON 20. novembra (WebNoviny.sk) - Slovenský dostihový jazdec Adam Eliáš v pondelok pri svojom druhom štarte vo Veľkej Británii dosiahol prvý triumf.

Presadil sa v Plumptone v skokanskom súperení Plumpton Racecourse Twinned With Pompadour Racecourse Amateur Riders Handicap Hurdle (prútené prekážky, Class 4, 4128 m, hdcp, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 5000 libier) ako partner 6-ročného hnedého valacha Sandhurst Lada za 5:21,20 min po boji o krátku hlavu. Zverenec Warrena Greatrexa mal stávkový kurz 13 medzi ôsmimi aktérmi.

Debutoval na druhom mieste

Univerzál Eliáš debutoval v kolíske turfu 8. novembra v rovinovom sektore a bol druhý: chýbalo mu 1,25 dĺžky k triumfu v amatérskom teste AJA Gentleman Handicap (rovina, Class 5, 2050 m, hdcp, pre 3-ročné a staršie kone, celková dotácia 5000 libier).

Eliáš vtedy pobádal 4-ročného hnedého valacha Attesta, ktorý mal kurz 12 medzi 11 účastníkmi. Dvadsaťročnému Slovákovi ho tiež nasedlal kouč Greatrex, u ktorého pôsobí približne rok nevrátane letného trojmesačného pobudnutia u trénera Sira Michaela Stouta.

Prvý Slovák v ére samostnatnosti

Jazdec pochádzajúci z Dolnej Stredy Eliáš na základe konzultácií agentúry SITA s viacerými bývalými činovníkmi turfu v SR, ale aj s historicky najúspešnejším džokejom Jozefom Bojkom, pred necelými dvoma týždňami bol prvým Slovákom - mužom, ktorý v ére samostatnosti štartoval vo Veľkej Británii v rovinovom odvetví.

Oficiálne dlhodobé štatistiky takéhoto typu neexistujú. Nad skokmi sa už v apríli 1993 a potom znova v roku 1994 predstavil džokej Jaroslav "Čiko" Brečka so senickým Quirinusom na Veľkej národnej steeplechase v liverpoolskom Aintree a mal nasledovníkov na významom nižšej úrovni, ale prvenstvo dosiaľ nedosiahol nik.

V rokoch 2001 - 2016 rovinové angažmány vo Veľkej Británii často dostávala Natália Gemelová, napríklad v sezóne 2007 nazbierala 13 triumfov. Eliáš podľa databázy Závodiska Bratislava (ZB) získal v rokoch 2012 - 2016 v stredoeurópskom regióne dve rovinové a tri skokanské prvenstvá.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie