• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Do moskovského kina, ktoré hrá zakázaný film o Stalinovi, prišli policajti

Do moskovského kina, ktoré hrá zakázaný film o Stalinovi, prišli policajti

Policajti nepristúpili k žiadnej akcii a ani zatiaľ nevysvetlili dôvod svojej prítomnosti.

MOSKVA 26. januára (WebNoviny.sk) - Do moskovského kina Pionier, ktoré ako jediné aj napriek zákazu zo strany ministerstva kultúry premieta britsko-francúzsky satirický film o Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi, prišli v piatok ruskí policajti.

Nepristúpili k žiadnej akcii a ani zatiaľ nevysvetlili dôvod svojej prítomnosti, informuje spravodajca agentúry AP. Ruské ministerstvo kultúry v utorok film zakázalo premietať, moskovské kino Pionier sa však zákazu vzoprelo a podľa pôvodného plánu film od štvrtku premieta.


Ministerstvo na to už vo štvrtok reagovalo upozornením, že kino bude čeliť postihu v súlade so zákonom. Premietanie filmu bez povolenia sa v Rusku trestá finančnou pokutou, pričom opakované porušenie zákona môže viesť aj k zatvoreniu kina.

Podľa ruského ministerstva kultúry je tento film o sovietskom vodcovi znevážením ruskej histórie. Film The Death of Stalin (2017) škótskeho režiséra a scenáristu Armanda Iannucciho mal vo Veľkej Británii premiéru už v októbri a ruské ministerstvo kultúry ho pôvodne schválilo aj pre ruské kiná. Svoj názor ale zmenilo po viacerých sťažnostiach od rôznych inštitúcií či poslancov, predovšetkým z radov komunistov.


"Tento film je provokáciou a pokusom presvedčiť nás, že naša krajina je strašná, naši ľudia sú idioti a naši vládcovia sú blázni," uvádza sa napríklad v sťažnosti z pera komunistickej poslankyne Eleny Drapekovej.

Napriek tomu, že Stalin dal povraždiť milióny ľudí, Rusi ho podľa prieskumov verejnej mienky považujú za jednu z najväčších osobností v histórii Ruska.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie