• Dnes je: Streda 21. marca 2018 meniny má Blahoslav

Ceny ropy sú na dvojročnom maxime, OPEC predĺžil platnosť dohody o redukcii ťažby

Ceny ropy sú na dvojročnom maxime, OPEC predĺžil platnosť dohody o redukcii ťažby

Ľahká americká ropa si pripísala 10 centov, ropa Brent zdražela o 46 centov.

NEW YORK 1. decembera (WebNoviny.sk) - Ropa si vo štvrtok prilepšila po tom, ako členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ropné krajiny, ktoré s nimi spolupracujú, predĺžili platnosť dohody o redukcii ťažby do konca roku 2018.

Nezmenená veľkoobchodná cena benzínu

Cieľom tohto kroku je podporiť ceny obmedzením ponuky. Ľahká americká ropa si pripísala 10 centov a uzavrela na úrovni 57,40 USD za barel.


Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, zdražela o 46 centov, čiže o 0,7 percenta na 63,57 USD za barel.

Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa však nezmenila a zostala na úrovni 1,73 USD za galón. Vykurovací olej si odpísal 3 centy a uzavrel na hodnote 1,89 USD za galón.

Produkcia ropy v USA stúpla

Ceny ropy sú v súčasnosti medziročne vyššie o takmer 20 percent. Predpokladá sa však, že stratégia pokračujúcej redukcie ťažby s cieľom posunúť ceny nahor nebude dlhodobo udržateľná.

Keďže ceny sú teraz na dvojročnom maxime, americkí producenti, ktorí pozastavili ťažbu, sa rýchlo vracajú na trh.

Produkcia ropy v USA od minulého roka stúpla už o 15 percent na takmer 10 mil. barelov denne, čiže jej objem je tesne za Ruskom a Saudskou Arábiou.

(1 EUR = 1,1849 USD)
Odporúčame:
Aké bude počasie na jar 2018 a kedy sa začne výraznejšie otepľovať?Pozrite si náš nový Magazín!

Mloky odhalili tajomstvá ich zázračných regeneračných schopností ukrytých v DNAZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie