• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Carla del Ponte odchádza z komisie vyšetrujúcej závažné zločiny v Sýrii

Carla del Ponte odchádza z komisie vyšetrujúcej závažné zločiny v Sýrii

Bývalá hlavná žalobkyňa medzinárodných trestných tribunálov pre vojnové zločiny komisii vyčíta nečinnosť.

ŽENEVA 7. augusta (WebNoviny.sk) - Bývalá hlavná žalobkyňa medzinárodných trestných tribunálov pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii a Rwande Carla Del Ponte odchádza z vyšetrovacej komisie Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre švajčiarsky denník Blick.


"Som frustrovaná, vzdávam sa," povedala bývalá švajčiarska generálna prokurátorka s tým, že už napísala oficiálnu rezignáciu, ktorú odošle v najbližších dňoch. Každý v Sýrii je pritom podľa nej zlý. "Assadova vláda spáchala príšerné zločiny proti ľudskosti a použila chemické zbrane. A opozíciu teraz tvoria extrémisti a teroristi," vyjadrila sa a neskôr počas panelovej diskusie na filmovom festivale v Locarne vysvetlila, že za komisiou nestojí žiadna politická vôľa. "


Nemám žiadnu právomoc, kým nič neurobí Bezpečnostná rada (OSN). Pre Sýriu nie je spravodlivosť," uviedla Del Ponte, ktorá opakovane kritizovala Bezpečnostnú radu za to, že odmieta zriadenie podobného tribunálu pre Sýriu, aké sa zaoberali vojnovými zločinmi v bývalej Juhoslávii a Rwande.


Úlohou komisie, ktorej členkou bola 70-ročná Del Ponte päť rokov, je vyšetrovanie porušovania ľudských práv a vojnových zločinov v konflikte, ktorý sa začal v marci 2011.


Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie