• Dnes je: Štvrtok 24. mája 2018 meniny má Ela

Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko

Brusel plánuje radikálne zmeny kohéznej politiky, stratiť môže aj Slovensko

Návrh rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 môže pripraviť región strednej a východnej Európy o desiatky miliárd eur, získať majú staré členské krajiny zasiahnuté finančnou krízou, tvrdí Financial Times.

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Európska únia plánuje radikálne zmeny svojej politiky regionálneho rozvoja, v rámci ktorej môže zo strednej a východnej Európy presmerovať desiatky miliárd eur.

Kohézne fondy

Išli by v prospech krajín zasiahnutých finančnou krízou, akými sú Španielsko, Grécko, Taliansko alebo aj niektoré regióny Francúzska. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2021 až 2027, ktorý získal denník Financial Times (FT).


Prostredníctvom kohéznych fondov určených na podporu ekonomicky menej rozvinutých regiónov únia od roku 2004 rozdelila zhruba 350 mld. eur. Z tejto sumy podľa FT čerpalo Poľsko približne 77 mld. eur, Maďarsko 22 mld. eur a Slovensko 14 mld. eur.

Nové kritériá

V súčasnosti sa prostriedky z kohéznych fondov rozdeľujú takmer výlučne na základe jediného parametra, ktorým je hrubý domáci produkt (HDP) na hlavu.

Brusel však plánuje existujúci systém nahradiť novými kritériami, ktoré majú pokryť širokú škálu oblastí, od nezamestnanosti mladých, cez vzdelávanie, životné prostredie a migráciu, až po inovácie, tvrdí FT. Po novom majú fondy regionálneho rozvoja patriť pod novú kapitolu s názvom „súdržnosť a hodnoty“. Návrh rozpočtu EÚ do budúceho obdobia má Európska komisia (EK) zverejniť budúci mesiac.

Dostupnosť fondov chce komisia podmieniť aj dodržiavaním zásad právneho štátu, čo môže vyvolať konflikt s krajinami ako Poľsko a Maďarsko, ktoré vedú v otázke vlády zákona moci s Bruselom vážne spory. Vláda vo Varšave už upozornila, že spájanie kohéznych fondov s problematikou nezávislosti súdnej moci by predstavovalo porušenie štátnej suverenity a viedlo k „obrovským problémom“.


Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie