• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Británia by mohla prispievať do rozpočtu EÚ takmer pol storočia, odhadli jej záväzky po brexite

Británia by mohla prispievať do rozpočtu EÚ takmer pol storočia, odhadli jej záväzky po brexite

Podľa britského Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť ide hlavne o krátkodobé záväzky Británie voči rozpočtu Európskej únie, ale krajina bude ešte takmer pol storočia platiť dôchodky.

LONDÝN 14. marca (WebNoviny.sk) - Finančné záväzky Veľkej Británie voči Európskej únii pro brexite by mohli byť v objeme 37,1 mld. libier (GBP). Vyplýva to z odhadu britského Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť. Británia by tak do rozpočtu EÚ podľa úradu mohla prispievať do roku 2064, čiže ešte takmer pol storočia.

Väčšina týchto financií je splatná v najbližších rokoch a to vo forme krátkodobých záväzkov Británie voči rozpočtu Európskej únie. Ale platby budú pokračovať do roku 2064, aby si krajina plnila napríklad záväzky v oblasti dôchodkov, ktoré vznikli počas jej 45-ročného členstva v bloku.


"Tieto záväzky budú splatné počas veľmi dlhého obdobia, takže zreteľne existuje neistota v otázke, ako a kedy sa táto alebo budúce vlády rozhodnú uhradiť odhadovanú sumu," uviedol Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť. Británia má z Európskej únie vystúpiť 29. marca 2019.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie