• Dnes je: Pondelok 19. februára 2018 meniny má Vlasta

Brexit uviazol na mŕtvom bode, konštatuje Barnier a neodporúča rozšírenie rokovaní

Brexit uviazol na mŕtvom bode, konštatuje Barnier a neodporúča rozšírenie rokovaní

Napriek „konštruktívnemu duchu“ prejavenému na tohtotýždňovom piatom kole vyjednávaní „sme neurobili nijaké veľké kroky vpred“, konštatoval hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

BRUSEL 12. októbra (WebNoviny.sk) - Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier uviedol, že nemôže lídrom Európskej únie, ktorí sa stretnú na budúci týždeň, odporúčať rozšírenie rokovaní o tému budúcich vzťahov medzi Britániou a úniou, vrátane obchodu.


Barnier vo štvrtok povedal, že napriek "konštruktívnemu duchu" prejavenému na tohtotýždňovom piatom kole rokovaní "sme neurobili nijaké veľké kroky vpred".

Na otázku, koľko musí Británia zaplatiť, aby vyrovnala svoje finančné záväzky, Barnier odpovedal: "Uviazli sme na mŕtvom bode, čo je znepokojujúce".


Lídri EÚ sa stretnú v Bruseli 19. a 20. októbra a keďže zostáva málo času na dosiahnutie dohody o budúcich vzťahoch Británie a únie, existovala nádej, že sa zhodnú na rozšírení rokovaní.

EÚ hovorí, že rozšírenie rokovaní môže nastať iba vtedy, keď sa dosiahne pokrok v otázke finančného vyrovnania, práv občanov ovplyvnených brexitom a v otázke hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

Mnohé firmy sa obávajú, že Británia by mohla z EÚ odísť bez pripravenej obchodnej dohody, čo by znamenalo uplatnenie ciel na britské tovary. Britská libra vo štvrtok po správach o pomalom pokroku na rokovaní o brexite klesla voči doláru o 0,6 percenta na 1,3145 USD/GBP.


Odporúčame:
Zimné počasie ešte bude pokračovať

Pozrite si náš nový Magazín!

Elektronická koža Vám zmeria tlak, teplotu a môžete s ňou hrať aj videohry!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie