• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Bezpečnostná rada prijala rezolúciu o zbraniach pre teroristov

Bezpečnostná rada prijala rezolúciu o zbraniach pre teroristov

Rezolúcia vyzvala všetky štáty, aby zlikvidovali dodávky zbraní pre teroristické skupiny a voči ich dodávateľom podnikli právne kroky.

NEW YORK 3. augusta (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu jednohlasne prijala rezolúciu, ktorou vyzvala všetky štáty, aby zlikvidovali dodávky zbraní pre militantnú extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) a ďalšie teroristické skupiny. K tomu majú prispieť právne kroky voči dodávateľom a označovanie zbraní, ktoré má zjednodušiť ich vystopovateľnosť.

Zbrojenie teroristov je zločin

Rezolúcia, ktorú navrhol Egypt, odsudzuje nepretržitý tok zbraní, vojenských zariadení, dronov a improvizovaných výbušných zariadení do IS, siete al-Káida, im pridružených skupín a ďalších nelegálnych ozbrojených organizácií ako aj kriminálnikom.

"Toto je jedna z prvých rezolúcií zameraných na to, aby zabránila teroristom získavať zbrane. Zbrojenie teroristov a teroristických skupín je zločin, ktorý je rovnako ohavný ako samotný teroristický čin," vyjadril sa egyptský veľvyslanec v OSN a aktuálny predseda Bezpečnostnej rady Amr Abdellatif Aboulatta. Rezolúcia opätovne potvrdzuje záväzok všetkých členských krajín OSN zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali k teroristom a vyzýva všetky krajiny, aby pri tejto činnosti "konali v spolupráci".

Existuje viac spôsobov

Výkonný riaditeľ Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) Jurij Fedotov sa počas videokonferencie s Bezpečnostnou radou vyjadril, že zbrane sa k teroristom dostávajú viacerými spôsobmi, vo všetkých častiach sveta. To im uľahčujú "nedostatočne strážené zásoby, slabá správa hraníc, využívanie internetových platforiem vrátane skrytých trhovísk a sprenevera spojená s nedostatočnými kontrolami ich prevodu".

Podľa Fedotova boj so získavaním zbraní teroristami komplikujú "nedostatočné regulačné prostredie a zber dát, nedostatok špecializovaných zariadení, zručností a spolupráce medzi krajinami a regiónmi".

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie