• Dnes je: Piatok 22. júna 2018 meniny má Paulína

Benátska komisia sa oboznámila s kauzou nevymenovaných ústavných sudcov, dala odporúčania

Benátska komisia sa oboznámila s kauzou nevymenovaných ústavných sudcov, dala odporúčania

Benátska komisia odporúča zaviesť kvalifikovanú väčšinu, aby sa tak zaistila väčšia zhoda pri výbere sudcov.

KOŠICE 11. decembra (WebNoviny.sk) – Členovia Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátska komisia) sa na poslednom zasadaní oboznámili s výrokmi rozhodnutia I. senátu Ústavného súdu Slovenskej republiky zo 6. decembra vo veci týkajúcej sa sťažnosti nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov.

Informovala o tom hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová.

Bolo porušené právo kandidátov

Riaditeľ divízie ústavnej spravodlivosti zo sekretariátu Benátskej komisie a riadny člen Benátskej komisie Schnutz Rudolf Dürr skonštatoval, že základné právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám piatich kandidátov na post sudcov ústavného súdu bolo porušené.


Prvý senát prikázal prezidentovi vymenovať troch sudcov z dostatočného počtu kandidátov na tieto uvoľnené miesta. Uvidíme teda, či sa prezident týmto odporúčaním bude riadiť,“ povedal Dürr.

Výhrady prezidenta pred voľbou sudcov

Jedným z hlavných odporúčaní Benátskej komisie je najmä v dlhodobom horizonte zaviesť kvalifikovanú väčšinu, aby sa tak zaistila väčšia zhoda pri výbere sudcov, ďalej, aby sa zástupca prezidenta aktívne podieľal už na preverovaní kandidátov na sudcov v parlamente, aby tak prezident mohol vyjadriť svoje výhrady ešte pred voľbou sudcov,“ uviedol Schnutz Dürr.


Benátska komisia vo svojom marcovom stanovisku, o ktoré ju požiadal prezident Andrej Kiska, okrem iného uviedla, že „Ústavný súd by mal vyhlásiť svoje rozhodnutie až vtedy, keď už je k dispozícii písomné vyhotovenie“. Sudcovia I. senátu Ústavného súdu Slovenskej republiky v zmysle tohto bodu stanoviska Benátskej komisie tak konali a nález vo veci týkajúcej sa sťažnosti nevymenovaných kandidátov na ústavných sudcov vyhlásili, doručili a zverejnili 6. decembra.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie