• Dnes je: Štvrtok 21. júna 2018 meniny má Alojz

Archeológovia objavili na Aljaške starovekú pascu na ryby

Archeológovia objavili na Aljaške starovekú pascu na ryby

Pascu na ostrove Kodiak, ktorú tvorili dve kamenné ohrady, používali tamojší obyvatelia približne pred 500 rokmi.

KODIAK 1. júla (WebNoviny.sk) - Archeológovia objavili na aljašskom ostrove Kodiak starovekú pascu na ryby, ktorú tvorili steny zo skál v ústí potoka obývaného lososmi. Tím odborníkov z Alutiiq Museum v meste Kodiak našiel pascu v nižšej prílivovej zóne a podľa neho je prvým takýmto nálezom v oceáne.

Ako informoval miestny denník Kodiak Daily Mirror, miesto bolo počas prílivu skryté pod morskou hladinou a odhalil ho až odliv.

Počas odlivu sa zachytili v ohrade

Kurátor Alutiiq Museum Patrick Saltonstall vysvetlil, že lososy počas prílivu vplávali do potoka a počas odlivu sa zachytili v jednej z dvoch ohrád, ktoré pascu tvorili. Podobné systémy už archeológovia objavili vo viacerých potokoch na ostrove. Zariadenia boli vytvarované do písmena V, čelili prúdu a ryby vháňali na miesta, kde ich mohli rybári napichovať na oštepy.

"Toto sú prvé pasce svojho druhu, ktoré sme našli v prílivovej zóne a je to tak trochu vzrušujúce," vyjadril sa Saltonstall k objavu. Jedna z ohrád mala štvorcový tvar, druhá, ktorá sa nachádzala ďalej od pobrežia, bola v tvare písmena U a spolu sa tiahli v dĺžke asi 150 metrov. Obyvatelia Kodiaku pascu podľa odhadov používali približne pred 500 rokmi.

Pasce sa už na lov rýb nedajú použiť

Pasce sa už na lov rýb nedajú použiť. "Steny už klesli a majú veľa medzier," vysvetlil Saltonstall, podľa ktorého to spôsobili nánosy a kamene z prílivov. Väčšina skál v stenách váži približne 36 kilogramov a pravdepodobne ich stavitelia prepravovali a skladali ručne. Veľkými kameňmi ich potom upevnili. Podľa Saltonstalla pasca potrebovala údržbu, o ktorú sa zrejme staralo niekoľko rodín či celá dedina. Ako tiež dodal, kamenné pasce a drevené hrádze archeológovia v USA našli v oblastiach od juhovýchodu Aljašky až po Oregon, niektoré z nich sa používali aj ako nádrže pre ryby.

Archeológovia pri pasci našli aj skalné rytiny, petroglyfy, teda obrazy vytvorené opracovaním povrchu kameňa, a v blízkosti nálezu sa nachádzali aj štyri osady s príbytkami pokrytými machom.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie