• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Ako si Ivan s Martinou zabezpečili prvé vlastné bývanie

Ako si Ivan s Martinou zabezpečili prvé vlastné bývanie

Všetko v ich živote do seba perfektne zapadá. Akurát to bývanie.

Ivan a Martina. On inžinier ekonóm, ona recepčná vo fitku. Mimo práce on veľký športovec, ona šikovná gazdiná. Všetko v ich živote do seba perfektne zapadá. Akurát to bývanie. Úplne presne vedeli, ako by malo vyzerať, ale dlho tak nevyzeralo.

Preto dali hlavy dohromady, aj so svojimi rodičmi, a hľadali, kým nenašli. Trojizbový byt na 4. poschodí v bytovke v širšom centre krajského mesta. Tichá lokalita, vybudovaná infraštruktúra, dobrá dopravná dostupnosť, priestranné izby... Neváhali a aj vďaka výdatnej pomoci rodičov vyskladali sumu potrebnú na jeho kúpu. Zostalo im doriešiť jediné. Byt bol síce pekný, ale už nie najmladší. Okná boli pôvodné, jadro mal z dnes už nepoužívaného umakartu, podlahy pokrývalo linoleum a steny dvoch z izieb zdobili tapety s kvetinovým vzorom. Inak povedané, hneď po kúpe sa rozhodli pustiť do prestavby a následného zariaďovania bytu.

Kde zoženieme 20 000 €?

Mladí ľudia si doteraz nikdy systematicky nesporili, nemysleli príliš na budúcnosť. To, čo mali odložené, použili na kúpu bytu. Žili v prítomnosti pre krásu chvíle. A podobne to bolo aj s ich bývaním. Nielenže sa rozhodli, že chcú bývať vo vlastnom, ale aj podľa vlastných predstáv. Spočítali si, že na obnovu svojho bývania budú potrebovať približne 20 000 €. Taký bol finančný strop, ktorý si sami stanovili. A dali si ešte jednu podmienku. Peniaze požičané na rekonštrukciu v žiadnom prípade nechceli založiť svojim novonadobudnutým bytom v prospech banky.

Zodpovednosť sa vypláca

Prvá voľba Ivana a Martiny padla na bežný spotrebiteľský úver. Jeho úroková sadzba sa im však nepozdávala. Bola privysoká. Hľadali preto ďalej. Zaujala ich ponuka Prvej stavebnej sporiteľne, ktorá im ponúkla parametrami porovnateľný úver na financovanie bývania. Tiež bez zabezpečenia nehnuteľnosťou, pričom jeho úroková sadzba bola nižšia ako u väčšiny spotrebiteľských úverov. Dokonca ho dostali aj bez predchádzajúceho sporenia na účte stavebného sporenia. Stačilo len, že v minulosti bez omeškania splatili jeden úver a dokonca v úplne inej banke. Zodpovedný prístup sa im vyplatil. Prvá stavebná sporiteľňa by im za týchto výhodných podmienok, s priaznivým úrokom a až 30-ročnou splatnosťou poskytla až do 45 000 €. Tak veľa našťastie nepotrebovali. Vďaka tejto pomoci si Ivan a Martina mohli upraviť bývanie presne podľa svojich predstáv. A zvýšilo aj na novú kuchynskú linku, modernú kúpeľňu so sprchovacím kútom a vstavané skrine v predsieni.

Viete odkiaľ Ivan s Martinou čerpali všetky potrebné informácie? Našli ich na stránke www.pss.sk. A ešte aj telefonovali – na číslo 02/58 55 58 55.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Počasie