• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Ako posilniť kosti a zbaviť sa osteoporózy? Vyskúšajte tieto najsilnejšie recepty, ktoré poznali aj starí Gréci

Ako posilniť kosti a zbaviť sa osteoporózy? Vyskúšajte tieto najsilnejšie recepty, ktoré poznali aj starí Gréci

Recept starých Grékov na posilnenie kostného tkaniva

Choroba látkovej výmeny kostného tkaniva – osteoporóza postihuje čoraz viac populácie. Prejavuje sa ubúdaním množstva kostnej hmoty. To zapríčiňuje oslabenie pevnosti kostí, čo vedie k ich zvýšenej lámavosti. Riziko tohto ochorenia stúpa najmä s vekom. Preto je potrebné myslieť na zdravie vašich kostí už teraz. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny, ktoré obsahujú cenné látky znižujúce riziko vzniku osteoporózy.

Brokolica

Brokolica patrí do rodiny zeleniny, ktorá poskytuje dostatočné množstvo bielkovín a minerálnych látok, najmä vápnika pre naše telo. Najvhodnejšie je jesť ju surovú v šaláte. Chutí aj orestovaná na troche oleja alebo uvarená na pare, ale tepelným spracovaním stráca mnoho prospešných látok.

Veľa minerálov – vápnika, horčíka, draslíka a železa robí brokolicu ideálnou potravinou pre zdravie kostí a celkový zdravotný stav.

Banány

Toto ovocie je nielen chutné, ale pôsobí proti osteoporóze, pretože je bohaté na minerály: draslík, mangán, horčík, fosfor, ako aj kyselinu listovú. Banán obsahuje aj vitamíny, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie hustoty kostí.


Je zaujímavé, že vedci odporúčajú jesť zrelé, „škvrnité“ banány, pretože zelené obsahujú proteín, ktorý podľa istej štúdie pôsobí proti asimilácii niektorých enzýmov dôležitých pre látkovú výmenu v tele.


Banány sa môžu konzumovať aj sušené. Takýmto spracovaním totiž nestrácajú nič zo svojho cenného zloženia.

Recept starých Grékov na posilnenie kostného tkaniva

Už starí Gréci objavili účinný prostriedok, ktorým bojovali proti rednutiu kostí. Môžete si ho pripraviť aj vy. Budete naň potrebovať 10 lyžíc mletého ľanového semienka, päť lyžíc mletého sezamu, tekvicových jadierok, slnečnicových semienok, tri polievkové lyžice hrozienok a 0,5 litra prírodného kvetového medu.


Zmiešajte všetky zložky. Použite na to drevené náčinie. Vzniknutú zmes nalejte do sklenenej nádoby. Užite každý deň jednu polievkovú lyžicu pred raňajkami a večerou.

Sezamové semienka s jogurtom

Sezam (Sesamum indicum) je jedným z najužitočnejších prísad v strave proti osteoporóze. Sezamový olej je považovaný za vysoko kvalitný olej, a je často používaný ako náhrada za panenský olivový olej.


Vo veľkých množstvách skrýva v sebe veľmi dôležitý vápnik, mangán, meď, horčík a selén. Pre tých, ktorí nemajú dostatočné množstvo vápnika v tele, sezam je tou pravou voľbou. Namáčajte iba jednu lyžicu semien v 100 ml jogurtu a nechajte cez noc. Ráno ho zjedzte na lačný žalúdok. Ak tak budete opakovať viackrát, vaše kosti sa vám poďakujú.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Počasie