• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Ako bezpečne používať internet na dovolenke

Ako bezpečne používať internet na dovolenke

Pozorne si prečítajte ako zaobchádzať s Internetom na dovolenke.

Chystáte sa práve na dovolenku? Alebo už spokojne dovolenkujete?

V dnešnej dobe snáď každý dovolenkár používa internetové pripojenie pre komunikáciu so známymi a príbuznými, či už formou mailových správ, alebo obľúbených sociálnych sietí. Posielame správy, zdieľame fotografie a videá. Veľmi často na dovolenke používame internet aj na iné činnosti, napríklad sledujeme predpoveď počasia pre destináciu v ktorej sa nachádzame, prostredníctvom denných správ sa informujeme o aktuálnom dianí v našej domovine a podobne.

Pri používaní tejto formy komunikácie však vždy musíme byť veľmi obozretní a opatrní, aby sme si nenarobili zbytočné nepríjemnosti. Je preto výhodné pridržiavať sa aspoň základných pravidiel a eliminovať tak možné riziká súvisiace s pripojením na internet v zahraničí. Je dobré dbať na to, aby toto pripojenie bolo vždy celkom bezpečné.Na internetové pripojenie pomocou mobilného zariadenia, môžeme na dovolenke využiť viacero spôsobov. Buď zvolíme možné pripojenie cez svojho mobilného operátora a internet v roamingu cez mobilné dáta, alebo využijeme prístupnú Wifi sieť. V oboch prípadoch si ale musíme dávať pozor na svoju bezpečnosť, aby nám počas pripojenia neunikli osobné, citlivé údaje.

Okrem nechceného úniku súkromných údajov je obzvlášť potrebné myslieť na bezpečnosť najmä v prípade, ak sa na internet pripájame so zariadením, ktoré používame aj v zamestnaní a obsahuje rôzne pracovné údaje. Je potrebné si uvedomiť, že v našom zariadení máme uložených množstvo údajov, či už ide o súkromné fotografie, sms správy, videá, alebo ďalšiu osobnú či firemnú komunikáciu.

Základným bezpečnostným pravidlom je uzamknutie zariadenia pomocou vhodného hesla (alebo PIN kódu). Ak doma používame svoj notebook bez hesla, na dovolenke si ho treba heslom určite zabezpečiť. Ak používame mobilné zariadenie s jednoduchým PIN kódom, aspoň počas dovolenky je bezpečnejšie PIN „posilniť“ a zabudnúť na pôvodný obľúbený jednoduchý PIN (napr. štyri nuly, 1234 a podobne).


Pri voľbe bezpečnejšieho hesla je vhodné použiť náročnejšie heslo, ktoré si však osobne ľahko zapamätáme. Je dobré voliť kombináciu malých,veľkých písmen a čísla.


Pri voľbe PIN kódu na mobilnom zariadení, zásadne nepoužívame ľahko predvídateľné údaje, ako napríklad: dátum, alebo rok narodenia, PIN kód platobnej karty a podobne. Takéto kombinácie sa skúšajú ako prvé, obzvlášť v prípadoch, keď sa zariadenia stratia alebo sú odcudzené súčasne s osobnými dokladmi.

Ďalšie základné bezpečnostné pravidlá:

Ak pre pripojenie na Internet používame vlastné mobilné zariadenie /mobil, tablet

- u svojho mobilného operátora si vopred overíme dostupnosť roamingu, roamingový prístup

- nepripájame sa prostredníctvom wifi siete (napr. v rezorte, v ktorom sme ubytovaní) do aplikácii internetového bankovníctva. Mobilné pripojenie prostredníctvom roamingu síce nie je zadarmo, ale je bezpečnejšie a naše finančné prostriedky (a zneužitie prístupu k nim) tak budú viac chránené

- ak pracujeme s osobným bankovým účtom, dáme jednoznačne prednosť mobilnému pripojeniu nášho operátora a aplikáciu našej banky, ako prístup cez prehliadač – predídeme tak nechcenému pomýleniu sa v internetovej adrese banky

- bežne prístupné wifi (či už verejné alebo hotelové) môžeme bez problémov používať na sledovanie máp, vyhľadávanie turistických trás, zaujímavých lokalít v okolí, informácií o výletoch, predpoveď počasia pre letoviská, články z oblasti spravodajstva a podobne

- vopred si skontrolujeme, či máme naše zariadenie aktualizované, prípadne si aktualizácie úplne vypneme - predovšetkým aktualizácie aplikácií, aby sa nám nespustilo sťahovanie dát v platenom mobilnom roamingu. Jednou z možností je tiež nastavenie povolenia sťahovania aktualizácií len prostredníctvom wifi


Ak pre pripojenie na Internet používame notebook

- v notebooku si pre povolenie používania nastavíme heslo (aspoň počas dovolenky)

- ak sme pripojení prostredníctvom verejnej, či hotelovej wifi, zásadne sa neprihlasujeme do svojej banky a nepoužívame Internetbanking (v nutnom prípade je bezpečnejšie - a v konečnom dôsledku zároveň aj lacnejšie - pripojiť sa prostredníctvom mobilného zariadenia a využiť funkciu vytvorenia prístupového bodu z vlastného mobilného telefónu, na ktorý sa následne pripojíme)

- ak používame svoj notebook aj na pracovné záležitosti, tak na dovolenke je lepšie na prácu zabudnúť. Neodporúča sa pripájať na firemné maily, alebo aplikácie – a to aj v prípade, že doma používate rôzne zabezpečené pripojenie (najčastejšie VPN siete). Tieto zabezpečenia najmä v zahraničí nemusia dostatočne fungovať a narušenie takejto bezpečnosti nás môže stáť aj miesto v práci.

Ak pre pripojenie na Internet využijeme internetovú kaviareň

- dávame si pozor, aby sme nikdy pri pripájaní na internetovom zariadení miestnej kaviarne nezvolili súhlas (nezaškrtli možnosť) pre trvalé prihlásenie, zapamätanie si nášho prístupového hesla do jednotlivých aplikácií a podobne

- ak sme sa prihlasovali do mailu, alebo k účtu na sociálnej sieti, vždy pred opustením počítača sa odhlásime a odhlásenie ešte raz overíme (stránku, kde sme boli prihlásení znova navštívime a skontrolujeme prihlasovací formulár – preveríme, či si pýta nové heslo)

Ak pre pripojenie na Internet využijeme verejnú Wi-Fi sieť

Bezpečnostné riziko pripojenia prostredníctvom verejných wifi sietí spočíva v nezabezpečení dostatočného súkromia. Verejné wifi siete môžu byť napríklad nastražené na zbieranie hesiel k prihláseniu k osobným účtom, šíreniu vírusov a podobne. Je lepšie ich preto využívať len pre anonymný prístup na bežné stránky ako mapy, informácie o mieste, predpoveď počasia a podobne.

Dostupnosť internetového pripojenia

V mnohých hoteloch nie je v niektorých hotelových častiach (často aj v hotelových izbách) internetové pripojenie sprístupnené, ale pripojiť sa dokážeme len na určených miestach - často sú to recepcie hotela, bar, hotelová pláž. Veľa krát sa stáva, že internetové pripojenie je pomalé, hlavne v prípade, keď sa pripojí veľa užívateľov naraz. V takom prípade je jedinou možnosťou snažiť sa internetové pripojenie využiť v menej frekventovanom čase. Ďalšou z možností je aj zistiť, na akom mieste máme signál najsilnejší (pomocou ukazovateľa signálu nášho internetového zariadenia).

Väčšina zariadení, aby umožnila užívateľovi neprerušený prístup na internet, používa funkciu automatického prepínania medzi mobilným internetom a wifi. Ak chceme byť pripojení na internet čo najbezpečnejšie, je rozumnejšie zvoliť platený internet svojho operátora – a to najmä v niektorých špecifických prípadoch, ako je napríklad využitie internetbankingu. Naproti tomu, ak chcete pozerať bežné stránky, je výhodnejšie zvoliť dostupnú wifi sieť.

Zásadne počas pobytu v zahraničí, je dobre používať iba jedno spojenie - buď wifi (mobilné dáta úplne vypneme), alebo pre pripojenie použijeme mobilné dáta (povolenie pre wifi vypneme). Tento systém je dobré dodržať najmä z dôvodu, že pri výpadku jednej z možností pripojenia (mobilné dáta alebo wifi) si mobil čerpanie dát svojvoľne zmení na aktuálne prístupnú možnosť, čo sa nám nie vždy práve hodí a vyplatí - napríklad, keď sme na pláži, kde je dostupné bezplatné hotelové Wifi pripojenie, by nám určite nevyhovovalo, aby sa nám pri prezeraní stránok naše mobilné zariadenie pri strate wifi signálu, svojvoľne bez nášho vedomia, zbytočne preplo na platený internet v roamingu.

Bezpečnosť zariadení

- nikdy netreba nechávať svoje zariadenie bez dozoru

- je dobré si nastaviť automatické uzamknutie po krátkej dobe nečinnosti. Aj keď doma máme nastavené zhasnutie obrazovky a uzamknutie zariadenia napríklad po 30-tich sekundách, na dovolenke si zvoľme interval oveľa kratší (najlepšie 5 sekúnd)

- mobilné zariadenie nie je dobré vystavovať veľkej vlhkosti či neprimeranému slnečnému žiareniu – zariadenie sa tak môže poškodiť, alebo môže prísť k nechcenej strate dát

- tak isto, ako dávame pozor na platobnú kartu, ani mobilné zariadenie by sme nemali vystavovať magnetickému polu (najčastejšie pri pokladniach)

- ak už sme mimo domova, je pre nás výdrž batérie veľmi dôležitá, preto je výhodné vypnúť služby, ktoré nebudeme potrebovať (najmä Bluetooth a NFC)

- pokiaľ sa nachádzame v požičanom aute, je jednoznačne lepšie sa párovaniu svojho telefónu cez Bluetooth vyhnúť - mohli by sme tam ľahko nechať všetky naše kontakty

Bezpečnosť našich dát na prvom mieste.

A ešte jedna dôležitá vec: Ak už ideme s nejakým zariadením na dovolenku, dajme si tú námahu

a zálohujme si dáta z nášho zariadenia. V prípade jeho straty tak neprídeme o všetky údaje, ktoré v ňom máme.

Zároveň so zálohovaním údajov je výhodné v pamäti zariadenia vhodným spôsobom uvoľniť miesto - napríklad fotky uložené v mobilnom telefóne, ktorý berieme na dovolenku si môžeme prekopírovať do notebooku, ktorý nechávame doma. Vytvoríme tak väčší priestor na využitie zariadenia na dovolenke a zároveň budeme mať v zariadení menej súkromných dát. Nie je isto moc príjemné, keď nám zariadenie oznámi nedostatok pamäte v tej najnevhodnejšej situácii.

Želáme Vám, aby ste si na dovolenke oddýchli a vrátili sa z nej bez ujmy na zdraví ako aj bez ujmy na Vašom mobilnom zariadení.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie